0

Łącznie taśm led – co? jak? gdzie?

Taśmy led wykorzystywane są bardzo często. Ich popularność wzrasta z roku na rok, ponieważ są energooszczędne i świetnie się prezentują. Bardzo dużą zaletą taśm jest to, że przy ich pomocy możemy oświetlić miejsca trudnodostępne. Możemy montować je w kuchniach, łazienkach, na korytarzach, na podwieszanych suitach, we wnękach, garderobach, szafach i szufladach. Sprawdzają się jako ozdoba barów oraz recepcji hotelowych. Ich zastosowania można by wymieniać bez końca. Czasami jednak zakupiona taśma jest zbyt krótka. Wtedy możemy taśmy połączyć – nie jest to trudne!

Zdarza się, że potrzebujemy znacznie dłuższej taśmy niż ta, która akurat była dostępna w sklepie. Możemy spotkać się również z sytuacją odwrotną – taśma jest za długa – w jednym i w drugim przypadku, możemy sobie z tym poradzić. Taśmy LED można przycinać, ale też je łączyć w dłuższe odcinki – nawet bardzo długie. Co więcej, nawet obcięte resztki taśm można łączyć, tworząc w ten sposób zupełnie nową taśmę.

Łączenie taśm led to inaczej przedłużanie taśm i choć brzmi to dość fachowo, to tak naprawdę może zrobić to każdy z nas – tak, to jest proste, a w dodatku, można wykonać to na różne sposoby. Jednym z nich jest lutowanie końców taśmy; musimy bardzo ostrożnie przyciąć dwa końce taśm, które chcemy ze sobą połączyć, układamy je bardzo blisko obok siebie. Następnie, przycinamy rurkę termozgrzewalną i umieszczamy ją na taśmie. Wykorzystując lutownicę, nakładamy kalafonię, a później cynę, aż do momentu kiedy kalafonia wyparuje. Kiedy zakończymy lutowanie, przesuwamy przygotowaną rurkę na miejsce łączenia, aby taśma nie uszkodziła się w tym miejscu. Znacznie prostszym sposobem jest zakup specjalnej łączki do taśm. Jest bardzo tania – zapłacimy za nią kilka złotych, a zyskamy naprawdę wiele czasu i pracy. Złączki są do kupienia w wielu sklepach elektrycznych.

Jeżeli chcemy łączyć bardzo długie odcinki taśm, warto zakupić specjalny wzmacniacz sygnału RGB, który pozwala znacznie wydłużyć obwód oświetlenia i umożliwia połączenie dodatkowych taśm. Wzmacniacz dodatkowo zabezpiecza również instalację oświetleniowa.

Łatwość montażu, energooszczędność, prostota w ich łączeniu, niska cena, duża efektowność – wszystko to sprawia, że sprzedaż tego typu oświetlenia jest coraz większa i ze wzrostową tendencją z pewnością będziemy spotykali się nadal. Jeżeli jeszcze nie posiadasz takiego oświetlenia w swoim domu, zastanów się, czy nie jest ono dla Ciebie dobrym rozwiązaniem.

Maciej Rogulski

Maciej Rogulski

Administrator serwisu. Pasjonat technologii led. Ceniony doradca w zakresie zastosowań oświetleniowych wykorzystywanych w biurze i warunkach domych.